4 Na IV przeglądzie z zapowiadanych 20 zespołów, z powodu blokad dróg pojawiło się jedynie 15 (417 wykonawców) m.in. z Międzylesia, Kodnia, Chełma, Terespola, Białowieży, Hajnówki i Warszawy. Przyjechali również artyści z Białorusi. Współorganizatorem przeglądu został ksiądz Jarosław Łoś, nowy proboszcz parafii prawosławnej w Terespolu. Zmienił się również nieco skład jury. Do grona dotychczasowych dołączył Jerzy Zawisza, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Ozdobą IV przeglądu były Grodzieński Chór Kameralny “Dojlidstwa” z Grodna na Białorusi, który otrzymał od jurorów specjalne wyróżnienie za wybitne walory wykonawcze.
- Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, który mimo że zaśpiewał perfekcyjnie, zajął dopiero drugie miejsce w kategorii chórów świeckich (pierwszej nagrody nie przyznano). III miejsce w tej kategorii wyśpiewał Chór PSS Społem z Białej Podlaskiej.
- W kategorii zespołów folklorystycznych wyróżniono zespół “Wesołe Nutki” z Zabłocia.
- Najbardziej zaciętą rywalizację toczyły chóry młodzieżowe. I miejsce po burzliwych obradach jury wyśpiewał Chór Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Dwie drugie nagrody dostały się w ręce Chóru Duszpasterstwa Akademickiego w Lublinie oraz Chórowi Młodzieżowemu z warszawskiej Woli. Na kolejnym miejscu uplasował się Chór Młodzieżowy Parafii Prawosławnej w Białowieży.
- Wśród zespołów miejskich najlepiej wypadli chórzyści z Bielska Podlaskiego przed chórem Katedralnym w Hajnówce i chórem Parafii Postkatedralnej w Chełmie.
- Zespoły wiejskie na IV przeglądzie były nieco skromniej reprezentowane. Zapewne dlatego I miejsca nie przyznano. II nagrodę wyśpiewał chór parafii prawosławnej w Zabłociu, a dwie III nagrody dostały się w ręce prawosławnych chórów parafialnych w Kodniu i Międzylesiu.
- Z koncertem poza konkursem wystąpił nagradzany już na przeglądzie Zespół Piosenki Ukraińskiej “Ranok” z Bielska Podlaskiego.
Mimo skromniejszej niż zapowiadano obsady wykonawców, jurorzy zauważyli zdecydowany wzrost poziomu wykonawczego zespołów. W komunikacie końcowym z obrad jury wyraziło nadzieję, “iż V Przegląd Zespołów i Chórów Kolędniczych uzyska miano Festiwalu”.
IV Przegląd Chórów i Zespołów Kolędniczych Terespol ‘99 obejrzało ponad 1,5 tysiąca osób, mieszkańców Terespola i powiatu bialskiego. Informacje o Przeglądzie wyemitowała telewizyjna dwójka, Radio Lublin i bialska Telewizja Kablowa. O przeglądzie dość obszernie pisała prasa regionalna i lokalna. W numerze 5. z 1999 roku Słowa Podlasia ukazał się artykuł pod dużo mówiącym tytułem Czarowanie wyobraźni. Uczestniczący w koncertach jego autor słusznie zauważył, że: Atmosfera towarzysząca przeglądowi była niepowtarzalna. Obok licznie przybyłego duchowieństwa prawosławnego z ks. biskupem Ablem na czele, koncerty oklaskiwała licznie przybyła publiczność, wywodząca się z wiernych prawosławnych i katolickich. Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 1 z trudem pomieściła wszystkich chętnych przeżywania jakże urokliwych i ciekawie podawanych pieśni.
Krzysztof Król, ówczesny dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, współorganizator przeglądu, tak postrzegał terespolskie kolędowanie:
Impreza wrosła już w tradycję granicznego miasta i wywołuje dziś spore emocje. Mam nadzieję, że z czasem przekształci się w ona w Festiwal Kolęd Prawosławnych, mających, jak się okazuje, bardzo wielu zwolenników. Byłem szczerze rad z frekwencji i atmosfery panującej na sali. Przygotowanie takiej imprezy przerasta możliwości finansowe naszej placówki i nie udałoby się jej stworzyć bez życzliwych sponsorów. Chciałbym wyrazić wdzięczność jego ekscelencji biskupowi Ablowi, który stale nas wspiera, Fundacji im. Stefana Batorego, Ministerstwu Kultury i Sztuki oraz licznym bankom, zakładom i instytucjom z naszego regionu. To dzięki nim mogło dojść do tak pięknej i wzruszającej imprezy. Liczę, że za rok będzie nie gorzej.
Sponsorzy
- J. E. Biskup Abel – ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej
- Ministerstwo Kultury i Sztuki
- Pierwszy Komercyjny Bank S. A. Oddział Chełm
- Fundacja im. Stefana Batorego
- FM Zakłady Mięsne „Dolina Łąk” Małaszewicze
- GS Terespol
- 61 Lotniczy Pułk Szkolno – Bojowy w Białej Podlaskiej
- Orthdruk Białystok
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu
- Bank Spółdzielczy w Terespolu
- Burmistrz Miasta Terespol
- Wójt Gminy Terespol
- Wójt Gminy Kodeń
- Wójt Gminy Piszczac
- Wójt Gminy Sławatycze
- Lech Nikolski z Warszawy
- Anna i Mikołaj Danilukowie z Legionowa
- Irena i Konstanty Sacharczukowie z Warszawy
- Maryla Łuszczewska
- Ryszard Osypiuk i Janusz Jencz z Terespola
- Krzysztof Milanowicz z Chotyłowa.