Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój, w ludziach upodobanie ku dobremu…

16 Powyższy tekst kolędy jak i wielu innych rozbrzmiał na koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich Lublinie (28 stycznia 2011 roku) i w trakcie dwudniowych przesłuchań w Terespolu (29-30 stycznia). Chóry z Polski, Białorusi i Ukrainy spotkały się na wspólnym kolędowaniu, a publiczność w obu miastach nie zawiodła.

Festiwal stał się już tradycją i stałym punktem w kalendarzu bożonarodzeniowym Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, a szczególnie Terespola. W dowód uznania za wieloletnią pracę włożoną w przygotowanie imprezy Ryszard Nowaczewski przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr wręczył list gratulacyjny organizatorom ordynariuszowi diecezji abp Ablowi i burmistrzowi Terespola Jackowi Danielukowi. Gośćmi festiwalu byli:Aleksander Sosna – doradca Prezydenta RP ds. wyznań, Oleg Horbenko – konsul generalny Ukrainy w Lublinie, Włodzimierz Ananicz – konsul generalny Białorusi w Białej Podlaskiej, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty i duchowieństwo.

Symbole Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich - Ikona Bożego Narodzenia i kolędnicy z gwiazdą.

Zespół Folklorystyczny „Gamanina” Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki – Mińsk (Białoruś)

W tym roku na scenie lubelskiej i terespolskiej zaprezentowało się trzydzieści chórów, zespołów, grup śpiewaczych. Publiczność usłyszała około dwustu kolęd w różnych stylach, od tradycyjnego śpiewu cerkiewnego i chóralnego, poprzez wykonania ludowe, a kończąc na białym głosie. Zdaniem wielu słuchaczy chóry diecezjalne zaprezentowały się w tym roku na wysokim poziomie, widać pracę jaką włożyły w przygotowanie na ten jedyny w swoim rodzaju występ. Gromkie brawa zebrał Chór Parafii Prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej ze Sławatycz, pod dyrekcją Ewy Wasilczyk, w którym prawdziwy popis dali najmłodsi parafianie (przedszkolaki). Koncert silnych męskich głosów w kameralnym składzie z Kodnia, z cerkwi pw. św. Archanioła Michała (dyrygent Piotr Czeberkus) spotkał się z uznaniem terespolskiej publiczności.

Sąsiedzi z innych prawosławnych parafii z Polski również nie zawiedli. Spośród wielu debiutantów, na tegorocznym festiwalu wyróżnił się Chór z cerkwi pw. św. Mikołaja z Kielc pod kierownictwem Rafała Bazanka, szczególnie dzięki wykonaniu kolędy ukraińskiej “Szczo to za prediwo” z solo Anny Kasprzak. Najmłodszą uczestniczką festiwalu była mała dziewczynka. Dzielnie towarzyszyła na scenie mamie, która wspólnie z zespołem Tindarinda spod Warszawy wykonała kolędy ukraińskie, (“Swiataj Warwara”, “Doryj wieczer Tobi”) za pomocą wymagającego talentu i wieloletniej pracy tzw. białego głosu. Byli to również debiutanci na scenie terespolskiego festiwalu.

Wykonawcy chwalili nowonarodzonego Boga w języku ukraińskim, białoruskim, rosyjskim, polskim, rumuńskim, a nawet i hiszpańskim. Na zakończenie XVI Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich wystąpił Zespół Folklorystyczny Gamanina (nazwa oznacza wesołą rozmowę, biesiadę) Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki w Mińsku na Białorusi. Zespół zaprezentował przedstawienie bożonarodzeniowe, w którym można było podziwiać nie tylko śpiew, ale też stroje, kolorowe gwiazdy i zatańczyć wspólnie z chórzystami. Bezpośredni kontakt ze śpiewakami nie onieśmielił publiczności, wprost przeciwnie, zachęcił do przyłączenia się do korowodu roztańczonych chórzystek i chórzystów z Mińska pod kierownictwem Natalii Sazanowicz.

Dzięki wielu doskonałym chórom, eleganckiej oprawie wizualnej, dźwiękowej, również dzięki ikonie Bożego Narodzenia i palącym się przed sceną świecom można było poczuć nastrój niezwykle radosnego i pełnego nadziei Święta, łączącego cały świat w oczekiwaniu Zmartwychwstania.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotograficzna Monastycyzm. Zdjęcia pochodzące z serwisu OrthPhoto.net ukazują prawosławnych mnichów i mniszki z 25 krajów świata, ich życie, posługę, modlitwę, ale też architekturę klasztorów.

Organizatorzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Lublin - ESK
Agencja Nieruchomości Rolnych