5 W 2000 roku Przeglądowi Chórów Kolędniczych nadano nową rangę i znaczenie, przekształcając w Międzynarodowy Festiwal Chórów Kolędniczych. Stało się tak dlatego, że z każdym rokiem podnosił się poziom artystyczny, rosło zainteresowanie wykonawców i publiczności. Rozszerzała się gama wykonywanych kolęd, zarówno tych bardziej znanych, jak i tych, które można było usłyszeć po raz pierwszy. W ciągu czterech lat rosły ambicje inicjatorów przeglądu, który szybko zyskał rangę międzynarodową dzięki obecności wyjątkowo ciekawych wykonawców ze Wschodu.
Na ręce organizatorów festiwalu swoje błogosławieństwo przesłał nieobecny na inauguracji Prawosławny Biskup Lubelski i Chełmski Abel. W imieniu Ekscelencji Jego słowa przywołał ks. Andrzej Łoś:
W dzisiejszym dniu z radością płynącą z głębi serca czyniąc pierwej dziękczynienie Trójjedynemu Bogu, gratuluję, że w pierwszy swój jubileusz terespolski przegląd urósł do rangi Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kolędniczych. Wszystkim uczestnikom tegorocznego Jubileuszu Festiwalu przesyłam swoje błogosławieństwo i najlepsze życzenia, przede wszystkim inicjatorom ks. Jarosławowi Łosiowi, Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Królowi, a także przewodniczącemu jury dr W. Wołosiukowi i wszystkim Wam zebranym.
Jaka miła symbioza – Jubileuszowy Rok 2000, impreza terespolska urasta do rangi Festiwalu, w tym też czasie obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, a ja dzisiaj w Warszawie witam Jego Świątobliwość Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola Bartolomeusza I. Jestem przekonany, że wzorem lat ubiegłych w Terespolu zgromadziła się bez względu na wyznanie społeczność nie tylko terespolska, a całego południowego Podlasia. Ta miła okoliczność każe nam, aby wspólnie obchodzić wspólnotę czasu przyszłego. Ta wspólnota to nic innego, jak rodzina, którą zaplanował Ojciec – Bóg.
Jestem przekonany, że tegoroczny festiwal ogarnie Was wszystkich ciepłem rodzinnym wprowadzającym w tak miłej harmonii i symbiozie współistnienia w nowe Tysiąclecie Miłosierdzia Bożego. Szczęść Wam Boże.
Piątą edycję festiwalu zorganizowano w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Duża sala gimnastyczna pomieściła wszystkich 397 wykonawców i wierną publiczność. Wśród licznie przybyłych gości dało się dostrzec Tomasza Klimańskiego, Konsula Generalnego RP w Brześciu, starostę bialskiego Tadeusza Łazowskiego, burmistrza miasta Zbigniewa Banacha, wójtów okolicznych gmin oraz licznych duchownych prawosławnych. Niestety, mimo zaproszeń nie przybyli na festiwal kapłani katoliccy, co wypomniał w swoim publicznym wystąpieniu Konsul Generalny RP Tomasz Klimański.
W piątej, również dwudniowej edycji festiwalu, wystąpiło 18 chórów i zespołów folklorystycznych.
- W kategorii grup folklorystycznych najwyżej oceniono Kapelę Sąsiedzką z Zakalinek, która urzekła publiczność grą na skrzypcach i strojami ludowymi. Dla prowadzącego ten zespół – Zdzisława Marczuka, jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną.
- Dwie drugie nagrody w tej kategorii zdobyły: ,,Pogodna Jesień” z Konstantynowa i zespół śpiewaczy z Jakówek.
- Trzecie nagrody przypadły Białoruskiemu Zespołowi Pieśni z Hajnówki i grupie śpiewaczej ,,Bagnoszki” z Drelowa.
- W kategorii chórów parafialnych miejskich zwyciężył zespół parafii prawosławnej Warszawa- Wola.
- Wśród chórów wiejskich parafii najlepiej wypadł zespół z Zabłocia.
- Niezapomniane wrażenie na jurorach i publiczności pozostawił po swoim występie dziecięcy chór ,,Lisiczki” z Łosinki triumfujący w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych. Niewielkie wzrostem dziewczynki subtelnie nuciły kolędy: Hospod Boh Predwicznyj, Tichaja Nocz i A u Wiflejemie.
- Sala wypełniona do ostatniego miejsca zamilkła na długo, gdy na scenie pojawił się chór ,,Pawie Pióro” z Sankt Petersburga w Rosji. Ten kameralny sześcioosobowy zespół kierowany przez Aleksandra Nikiforowa, dyrygenta o absolutnym słuchu, urzekł słuchaczy i jurorów perfekcją wykonania pieśni: Oj, jasna krasna, Tam na perinie i Nowa radist stała. On też bezapelacyjnie zwyciężył w kategorii chórów zagranicznych. Trudno się jednak temu dziwić, skoro mieli już na swoim koncie sukcesy na festiwalach w Londynie i Helsinkach.
Według organizatorów i bardzo wymagających jurorów, ideą, którą dało się w pełni zrealizować podczas tej edycji, była szeroko pojęta integracja środowiska wielowyznaniowego, propagowanie kultury mniejszości wyznaniowych i zachowanie zanikającego folkloru ziem wschodnich.
V Międzynarodowy Festiwal Chórów Kolędniczych obejrzało ponad 2000 osób, mieszkańców Terespola i powiatu bialskiego. Informacje o V edycji terespolskiej imprezy pojawiły się w TVP 2, Radiu Lublin, Telewizji Kablowej i lokalnej prasie. Dziennik Wschodni z 27 stycznia 2000 roku w artykule Międzynarodowy poziom tak napisał o zakończonej V edycji:
Chór ,,Pawie Pióro” z rosyjskiego Sankt Petersburga wzbogacił nie tylko nazwę, ale i wysoki poziom zakończonego w minioną niedzielę V Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kolędniczych Terespol 2000. Ten profesjonalny zespół odnoszący wcześniej sukcesy m.in. w Londynie i Helsinkach, także w Terespolu otrzymał główną nagrodę. Poza konkursem wykonał koncert z muzyką cerkiewną. W tym samym artykule autor przytacza wypowiedź Krzysztofa Króla dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu:
Cieszy mnie rosnący z roku na rok poziom festiwalu, który stał się ekumeniczną imprezą z udziałem zespołów prawosławnych i katolickich, śpiewających w językach: polskim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i starocerkiewnosłowiańskim. Od tej edycji festiwal wszedł na stałe do kalendarza imprez kulturalnych o zasięgu międzynarodowym.
Sponsorzy
- J. E. Biskup Abel – ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Fundacja im. Stefana Batorego
- Starostwo ziemskie w Białej Podlaskiej
- Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol
- PGKiM w Terespolu
- BSM „Zgoda” w Białej Podlaskiej
- Barbara i Ryszard Osypiukowie z Terespola
- Biasov sp. z o.o.
- Bank Spółdzielczy w Terespolu
- GS Terespol
- Gerda Mikol i Andrzej Krzewski z Warszawy
- Wójt Gminy Terespol
- Wójt Gminy Sławatycze
- Wójt Gminy Kodeń
- Wostim s. c. Woskrzenice Duże
- Auto Szkoła Julian Wasil w Terespolu
- Sut – Gaz z Białej Podlaskiej
- Arspol – Arseniuk Wiesław
- Solar i Elpom z Białej Podlaskiej
- Anna i Mikołaj Danilukowie z Legionowa
- Irena i Konstanty Sacharczukowie z Warszawy
- Plus GSM Warszawa
- Plus GSM Biała Podlaska.