XXIII MFKW - Terespol 2018

23 Ostatni weekend stycznia, w tym roku – podobnie jak od 23 lat – spowodował prawdziwe zamieszanie w Terespolu. Dlaczego? A to za sprawą odbywającego się w dniach 27 i 28 stycznia 2018 roku XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich.

Tak, w ostatni weekend stycznia niemałe zamieszanie miało miejsce w Terespolu. Prawdziwym centrum wydarzeń był w tym czasie tutejszy MOK, „oblężony” wprost przez pasjonatów bożonarodzeniowego kolędowania. Przed budynkiem parkowały samochody, autokary, busy, a także licznie przybywali goście. Podczas dwóch dni przesłuchań na scenie wystąpiło blisko 600 kolędników, zaś wśród publiczności zasiadło ok. 1000 osób – w sumie więc blisko 2000 osób uczestniczyło w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. To wspaniała frekwencja, a stali bywalcy zauważają, że z roku na rok coraz większa.

Nie wiemy dokładnie o ile wzrosła w tym czasie liczebność przygranicznego miasteczka na Południowym Podlasiu, na pewno jednak różnorodność etniczna, wyznaniowa oraz narodowościowa społeczności terespolskiej podskoczyła o kilkaset procent.

W XXIII edycji MFKW brało udział 26 chórów z Polski, Białorusi i Ukrainy – każdy kraj reprezentowany był niemal w równym stopniu. Każdego dnia przesłuchań mogliśmy usłyszeć i zobaczyć po 13 chórów i zespołów kolędniczych.

Podobnie zresztą w równym stopniu reprezentowane były pokolenia, bowiem na terespolskiej scenie prezentowali się zarówno najmłodsi – nawet 5-latkowe, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Nie mogło być inaczej, jako że równość i równorzędność, ale i różnorodność – to filary Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. Festiwal – celowo – nie ma formuły konkursu. Jest spotkaniem, podczas którego po partnersku występują obok siebie amatorzy i profesjonaliści, chóry parafialne wiejskie i miejskie, zespoły kolędnicze, branżowe, małe i duże, w towarzystwie instrumentów i absolutnie a capella. Wszystkich łączy jedno: radość bożonarodzeniowego kolędowania. A tę radość nieśli mieszkańcy bliższych i dalszych zakątków Polski oraz jej sąsiadów. Każdy po swojemu i we właściwej dla siebie formie.

Radość tę podczas XXIII MFKW czuło się bezsprzecznie, i to od pierwszych chwil Festiwalu. Nią również, a także bezcenną wartość współpracy i partnerstwa podkreślali przedstawiciele współorganizatorów: Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Fundacji Dialog Narodów, Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, a także Nadbużańskiego Centrum Kultury Prawosławnej.

A jednak XXIII edycja Terespolskiego Kolędowania była nieco inna niż poprzednie: towarzyszyła jej – zorganizowana po raz pierwszy w historii Festiwalu – akcja charytatywna. Organizatorzy zbierali pieniądze na rzecz 14-letniego, nieuleczalnie chorego mieszkańca Terespola – Kacpra Wójciaka. Każdy darczyńca, w podziękowaniu za datek, otrzymywał pamiątkową festiwalową gwiazdkę.

Goście Festiwalu mogli zobaczyć również dwie, cieszące się dużym zainteresowaniem, wystawy fotograficzne:

  • „Drogę życia. Ręczniki ludowe Ziemi Bielskiej” – autorstwa Aliny Dębowskiej oraz Katarzyny i Jerzego Sołubów – kierownik i pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”
  • „Święte kąty Podlasia” – inicjatywę Stowarzyszenia Orthnet.pl, autorstwa Tomasza Poskrobko oraz Tomasza Grzesia

Podsumowanie

XXIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich już za nami. Pozostają po nim wspaniałe wspomnienia, które dodatkowo przedłużają wspaniałe, klimatyczne fotografie autorstwa Tomasza Grzesia. Pozostaje po Festiwalu także świadomość, że już za rok, w ostatni weekend stycznia spotkamy się ponownie. Zapraszamy!