XXIII MFKW - Terespol 2018

Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich nie ma formuły konkursu. Zespoły traktowane są równorzędnie i uczestniczą w dwóch dniach przesłuchań festiwalowych. Organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich, imprezy kulturalnej o zasięgu międzynarodowym, przyświecają następujące cele:

kultywowanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych, prezentacja kolęd charakterystycznych dla tradycji wschodniosłowiańskich, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowego i wielowyznaniowego Południowego Podlasia,

wzajemna prezentacja dorobku kulturowego, wymiana doświadczeń, wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych w ramach wspólnoty,

przywracanie roli kolęd w pogłębianiu religijności narodów.

Uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich mogą być:

 • chóry
 • zespoły kolędnicze
 • zespoły folklorystyczne.

W ramach przesłuchań festiwalowych każdy uczestnik wykonuje co najmniej cztery kolędy, w tym minimum dwie w tradycji kościoła wschodniego, o łącznym czasie prezentacji do 15 minut.

XXIII MFKW miał poszerzoną formułę: podczas wspólnego kolędowania była przeprowadzana zbiórka charytatywna na rzecz ciężko chorego Kacpra Wójciaka (Nr zbiórki: 2018/65/KS, Organizator: Komitet Społeczny na rzecz Kacpra, Nazwa zbiórki: Pomoc Kacprowi). Serdecznie dziękujemy za włączenie się w tą akcję!

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyły również dwie wystawy fotograficzne:

 • „Droga życia. Ręczniki ludowe Ziemi Bielskiej”, Alina Dębowska oraz Katarzyna i Jerzy Sołubowie, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”
 • „Święte kąty Podlasia”, Stowarzyszenie Orthnet.pl, Tomasz Poskrobko, Tomasz Grześ.

Serdecznie dziękujemy za wspólne kolędowanie w Terespolu!

Kierownictwo festiwalu

 • Anna Pietrusik – Dyrektor Festiwalu
  tel. kom. +48 507 170 018
 • Andrzej Boublej – Dyrektor Artystyczny Festiwalu (kwestie artystyczne)
  tel. kom. +48 506 146 813

Adres organizatora

Biuro Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu
ul. H. Sienkiewicza 27, 21-550 Terespol, email: mokterespol@wp.euinfo@mfkw.pl
tel. +48 83 375 22 65, tel. kom. +48 507 170 018